ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
ЖивотЗабавление

Разграбват Седмия хълм

Странни разбойници откраднаха единствения в парк-паметника речен камък, докаран специално от Женевското езеро  

Все още си мисля, че това е някаква лоша шега, казва авторът на Тепето Атанас Хранов

Камъкът няма никаква парична стойност, но е ценен за артиста и посетителите на градинката над Джумаята

Паулина Александрова

Белият камък от Женевското езеро го няма, дупката от него е запълнена с червено павеРазбойници посегнаха на площад Седмия хълм. Странни типове откраднаха част от настилката в една от най-живите и притегателни градски зони. Градинката над Джумаята, която през 2011-та художникът Атанас Хранов превърна в културен паметник като символично възстанови разрушеното Марково тепе, седи осквернена вече седмица. Странното е, че липсва само един, но знаков камък от тепето на изкуствата, в което авторът на проекта е вплел история и литература. Там съжителстват павета и  повече от 450 чугунени букви, с които са изписани цитати от поезията на велики български автори, творили в Пловдив. До скоро имаше един единствен речен камък, подарен на Хранов от приятеля му Георги Хорозов. Той идва от Женевското езеро, за да намери символично място между паветата и бе любим на самия автор. Именно този камък днес липсва.

Близо 3 години след като Наско пожела на съгражданите си да се радват и да пазят Седмото тепе, той е озадачен от нелепата кражба. Все още си мисля, че това е някаква лоша шега, вероятно крадецът не е знаел какво взема, казва Хранов. Камъкът няма никаква парична стойност, но е ценен за артиста, опитал се да даде нещо на града чрез изкуството си. Той е признание за делото му, за привързаността му към развитието на културата в Пловдив, както и част от новата му история.

Надяваме се човекът, направил това да разбере, че няма да има полза от такава придобивка и да го върне. Ние и Атанас Хранов призоваваме злосторникът да остави камъка на празното му място, което пред очите ни служителка на Чистота напълни с червено паве, взето отнякъде. Дано съвестта му се обади, защото все пак е ограбил паметник на културата с нещо, което не може да му донесе облага.

За съжаление живеем във време, в което безмилостно се руши културата, а хората, които все пак се борят за развитието й, остават неразбрани и ограбени, коментира Гери Стаменова пред наш репортер на самото Седмо тепе- любимото й място за почивка. Тя не скри, че отдавна е фиксирала единствения различен по цвят, форма и материал камък и винаги е приковавала поглед в него. Днес него го няма. Вярвам, че човекът, сторил тази лудост, ще се вразуми и ще го върне на мястото му, призова и младата дама.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

7 коментари

  1. Не си съвсем прав, Друиде наш, тандемът лапа, ‘кво да пра’и, ама кликата е плюс още някои си, пропускаш изкуственяците от СТАРИННА (погрешно наричана „Чифтето“ от кореняците); а и железната Веса позьорката дето много разбирала (на ‘кво ли отгоре, без академия) от Отровено Изкуство (ама най-паче от Американска Ясла зелено)

  2. Добре, но да се запитаме колко проекти спечелитандемът Хранов-Секулов и за какви пари? И защо в Пловдив има клика в културата, която заблатява терена?

  3. Защо няма промяна в нашето съзнание и поведение Продължаваме да крадем държавата ,да е лъжем Това не ни помага да затворим миналото си и да тръгнем по европейският път А искаме да сме равни с тяхните права !!Да ни премат за културни, образовани европейци
    Но ние си оставяме на равнището на бай-Ганьо

  4. Г-це, ВЪРНИ ПАВЕТО ма! („Тя не скри, че отдавна е фиксирала единствения различен по цвят, форма и материал камък и винаги е приковавала поглед в него.“ – за разлика от простосмъртното гражданство, на което Осмото Тепе му е ВСЕ ТАЯ) Прославянето на Павето от Женевско е със търговска цел, майни. Стари, лесни трикове, и услужливото ПодТепе „безкористно“ подпомага. Г-це, наддавам три лева ОДГОРЕ!

Вашият коментар

Прочети също
Close
Back to top button
Изпрати новина